Celui cu inima tare Tu-i chezășuiești pacea; da, pacea, căci se încrede în Tine.
Isaia 26:3
Dumnezeu a intervenit pentru mine în multe feluri în săptămânile dinaintea lunii decembrie 2019. Fusesem martoră la minuni după minuni la fiecare pas. Începând cu înscrierea la masterat, procesul de admitere și până la începerea studiilor, totul părea să meargă bine, până când lucrurile s-au împotmolit când a trebuit să urmez cursurile unui modul care era obligatoriu și care urma să aibă un rol crucial în privința absolvirii mele în anii următori.
Mă luptasem cu examenele și cursurile din Sabat pe parcursul anilor de facultate. Fusesem ridiculizată la fiecare pas. Lucrul cel mai important era că aceasta fusese singura condiție majoră pentru care mă rugasem în timp ce mă hotăram cu privire la înscrierea la masterat. Eram atât de sigură că lucrurile erau rezolvate în această privință la noua mea universitate, până la hopul cu acest modul. Ca parte a modulului, un proiect de echipă pe care urma să primim note fusese programat peste weekend. Ori participam la el, ori picam cursul în acel an și trebuia să îl urmez din nou anul următor. Cireașa de pe tort a fost anunțul profesorului meu că proiectul respectiv era întotdeauna programat în weekend, așa că, și dacă aș fi urmat cursul în anul următor, probabil că tot nu aș fi rezolvat mare lucru.
M-am simțit atât de descurajată, încât am plâns, un plâns sfâșietor, în timp ce mă întrebam de ce trebuie să mă confrunt din nou cu asta. Cu toate acestea, mi-am amintit cât de mult a intervenit Dumnezeu pentru mine în mai multe rânduri. Acele amintiri mi-au adus brusc un șuvoi de pace care m-a copleșit. Îmi amintesc clar că i-am spus din nou profesorului că tot nu voi putea reuși să particip la proiect și am lăsat restul în seama lui Dumnezeu. El mi-a dat o pace desăvârșită, a potolit furtuna și mi-a oferit o variantă alternativă la proiect în cel mai improbabil mod. Nu a fost nevoie să renunț la modul și nici nu a trebuit să îl repet anul următor. Mi s-a permis să scriu o lucrare de cercetare în locul proiectului, așa că am terminat tot cu colegii mei. Dumnezeu a încheiat totul frumos, așa cum face întotdeauna, la timpul Său.
Mă rog ca și tu să Îl simți în moduri care să-ți sporească credința în El. Așa cum a făcut-o și încă o face pentru mine, sper să trăiești experiența păcii Lui desăvârșite, care întrece orice pricepere, în timp ce El rezolvă totul pentru tine. Amin!