[sâmbătă, 31 mai] „Au venit sfârşiturile veacurilor”

Text de memorat:
1 Corinteni 10:11,12
„Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste care au venit sfârşiturile veacurilor. 12 Astfel dar, cine crede că stă în picioare să ia seama să nu cadă”.
Biblia este plină de relatări care indică evenimente viitoare și arată cheia pentru a înțelege „adevărul prezent”. De fapt, unele relatări prefigurează evenimentele din zilele finale, cu detalii surprinzătoare, oferindu-ne o bază mai amplă pentru înțelegerea clară a profețiilor din Daniel și Apocalipsa.
Fără a încălca libertatea de conștiință a individului, Dumnezeu poate să dirijeze în mod desăvârșit evenimentele care se vor petrece în zilele din urmă, evenimente pe care le-a descoperit profeților. Unele episoade istorice importante sunt evidente, deoarece Noul Testament le menționează în descrierea evenimentelor finale: Sodoma și Gomora, potopul etc. Altele necesită o analiză atentă pentru a extrage din ele adevărurile date în Cuvântul lui Dumnezeu.
În următoarele săptămâni vom cerceta o serie de fragmente-cheie pentru a vedea ce spun despre evenimente precum a doua venire, judecata de cercetare, criza finală și altele. Și, în centrul tuturor, Îl găsim pe Hristos, pentru că El trebuie să fie atât temelia, cât și scopul final al tuturor demersurilor noastre profetice.
Studiu zilnic
Biblia: Geneza 39 – 45
1. Ce slujbă și ce grijă avea Potifar?
2. Găsește un exemplu de bucate egiptene pregătite pentru faraon!
3. Ce însemna faptul că faraonul a visat visul de două ori?
4. Ce fel de mâncare le-a dat Iosif la prânz fraților lui?
Ellen G. White: „Faptele apostolilor”, cap. 23
5. Ce i-au spus atenienii lui Pavel despre Socrate?
Cursuri pentru sănătate spirituală pe SOLASCRIPTURA.RO

